TOP značky

Suplementy - doplňky výživy

Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou součástí bílkovin, setkáváme se s nimi i v běžné stravě, která obsahuje bílkoviny.

Jako jsou např. - maso (kuřecí, vepřové, hovězí, rybí), mléčné výrobky (jogurty, sýry), vejce, luštěniny a mnoho jiných potravin.

 Živočišné druhy bílkovin obsahují více esenciálních aminokyselin, v zástupu rostlinných zdrojů bílkovin nenajdeme takové množství aminokyselin. Navzdory tomu obsahuje tělu prospěšnou vlákninu, která napomáhá trávení.

 Základních aminokyselin v lidském těle je asi 20, někde se udává i 22.

Dělíme je do několika skupin, jak už bylo zmíněno na esenciální, neesenciální a méně obvyklé jako jsou např. TAURIN, CITRULIN, ORNITHIN.

 ESENCIÁLNÍ AMINOKYSELINY - tyto aminokyseliny si tělo neumí vyrobit samo, proto je musíme přijímat v potravě (metionin, arginin, histidin, lysin, treonin, valin, izoleucin, leucin, fenylalanin, tryptofan).

Výraz BCAA - patří do skupiny rozvětvených aminokyselin (leucin, valin, izoleucin), chrání především svalovou hmotu před devastací.

 NEESENCIÁLNÍ AMINOKYSELINY - tyto aminokyseliny si tělo vyrobit dokáže (cistein, glycin, glutamin).

Dohromady vytváří tripeptid glutation- chrání tělo před jedy (alkohol, cigarety,…), je to tzv. antioxidant.

I když si tělo umí částečně vyrobit aminokyseliny samo do jisté míry nebo je přijímáme v potravě, pokud sportujeme, potřebujeme jejich příjem navýšit. U sportovců jsou příjem a nároky zvýšené, v důsledku regenerace a devastace svalů při tréninku, výstavby svalových buněk. Napomáhají udržet svalovou hmotu a snižují tvorbu kyseliny mléčné (laktátu). Přispívají k rychlejšímu nárůstu svalové hmoty (odpadá jim složitá cesta trávicím ústrojím, jako u běžné stravy). Podporují imunitu a lepší svalový výkon, což je velmi důležitý aspekt ke kvalitnějšímu a rychlejšímu nabrání svalové hmoty. Dále srdeční činnost, lepší viskozitu krve a funkci mozku.

Dávkování musíme přizpůsobit individuálně podle denní potřeby přijímaných bílkovin na 1kg hmotnosti a našim cílům. Rozmezí dávkování je rozepsáno a doporučeno na každém výrobku.

Bílkoviny - proteiny

Jsou naprosto nezbytné pro organizmus, podílí se na opravách a výstavbě tělesných tkání, na funkci hormonů, enzymů, regulačních látek a imunitě.

Jsou tvořeny z aminokyselin (jsou stavební kameny bílkovin a bílkoviny jsou zase stavební kameny svalů).

Dokáží tělo dostatečně a na dlouho nasytit, zpomalují rychlost vstřebávání sacharidů (snižují glykemickou nálož jídla). Člověk je schopen průměrně přijmout 90-110g bílkovin v běžné stravě. Pokud chce ale nabrat svalovou hmotu a nastartovat její růst, je zapotřebí přijmout 160-200g denně, což je pro jedince vážícího kolem 80kg 2-2,5g na 1kg tělesné váhy. A to je pro normálního člověka téměř nemožné získat z běžné stravy, proto tu jsou proteinové doplňky stavy, které nám pomohou přijmout vyšší množství bílkovin rychleji a snadněji.

 ŽIVOČIŠNÉ ZDROJE – získáváme například z masa (kuřecí, hovězí, vepřové, rybí a jiné), to obsahuje ale také spolu s bílkovinami tuk, na který je zapotřebí myslet. Na druhou stranu obsahují hodně aminokyselin.

 ROSTLINNÉ ZDROJE - jsou na tom s tukem o něco lépe, ale hůře s komplexností, lidské tělo je nedokáže dostatečně dobře a plně využít. Příkladem rostlinných zdrojů jsou (sojové boby, rýže, pšeničné klíčky, luštěniny,…).

Zdroje proteinů - nejčastějšími používanými zdroji proteinu jsou:

Syrovátka, mléko, kasein, vejce, sója, maso.

Maso - průměrná využitelnost, dobrý zdroj bílkovin, vitamínu D, řady vitamínů B, minerálu - železa, zinku,…

Sója - luštěnina, nízký index využitelnosti při nabírání svalové hmoty, naopak vyšší při redukční dietě.

Vejce - vyšší využitelnost vaječných proteinů, než u mléčných bílkovin, vyšší obsah aminokyselin, obsahují lecitin, minerály (železo, hořčík, fluor, vápník, fosfor, draslík, síra), vitamíny (A, B1, B12, B6, B2, D, E, K).

Mléko - má špatný index využitelnosti a vstřebatelnost, neužívá se tak často jako dřív.

Kasein - nižší index využitelnosti, delší doba strávení, využití během dne. Tvoří až 80 % mléčných bílkovin – zdroj aminokyselin, vápníku, fosfátů.

Syrovátka - vysoký index využitelnosti, rychle stravitelná (ideální během dne a po cvičení). Obsahuje hodně vitamínů - B1, B2, B12, E, C, minerálů- fosfor, draslík, zinek, hořčík,…

Creatin

Pomocí kreatinu můžeme cvičit intenzivněji, díky jeho schopnostem pro zvyšování síly a schopnosti lepšího zotavování mezi pracovními sériemi během cvičení.

Obvyklé dávkování se pohybuje v rozmezí 5-20g za den, mnohdy i více. Pro jeho dobré vlastnosti bychom mohli použít označení svalový energizér. Zlepšuje jak silové, tak i dynamické parametry výkonu. Podporuje růst čisté svalové hmoty, proto je velmi oblíbeným a vyhledávaným doplňkem při budování svalového objemu. Umí částečně snižovat množství podkožního tuku v těle. Dovolí nám trénovat intenzivněji a mnohem déle. Svaly jsou větší a působí plnějším dojmem.

Creatin

- Zvyšuje sílu

- Podporuje regeneraci

- Přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti

- Hydratuje svalové buňky

- Výrazně omezuje vznik kyseliny mléčné v těle

- Naplňuje svaly glykogenem

- Dodává svalům energii

- Nepřímo spaluje podkožní tuk

Creatin monohydrát

- je to čistý creatin bez přísad. Obvykle ho tvoří 90-100 %. Je to často používaná forma creatinu.

Kre alkalyn

- nová forma creatinu zaručuje 100 % využitelnosti a vyšší pozitivní účinky. Pro ještě větší svalový růst a regeneraci.

Creatin ethyl ester

- pokročilá forma creatinu, jenž se mnohem lépe vstřebává, snižuje zadržování vody v těle, zvyšuje explozivní sílu. Více čisté

svalové hmoty a lepší výkon během tréninku.

Iontové nápoje

Iontové nápoje jsou určeny pro doplňování vody, iontů, minerálů, energie - před, během a po výkonu. Tudíž bychom je neměli pít po celý den a zaměňovat je s běžnou vodou, sodovkami a jinými běžnými nápoji. Jsou určeny pro zvláštní příležitosti. Pomáhají doplňovat ztracené množství tekutin, napomáhají proti svalovým křečím, udržují konstantní hladinu výkonu, zabraňují kolapsu organizmu během sportovního výkonu.

Podle rozdělení se dají používat před, během a po sportovním výkonu.

Dělení iontových nápojů:

HYPOTONICKÉ - nejčastěji používanými druhy iontových nápojů, vhodné pro vytrvalostní dlouhodobé výkony, při velkých ztrátách vody pocením. Rychle se vstřebávají, vhodné pro okamžitou hydrataci.

ISOTONICKÉ - převážně užívané pro výkony trvající do jedné hodiny, při nichž nedochází k tak velkým ztrátám vody pocením, ale jsou náročné pro svalovou sílu. Menší vstřebatelnost, ale větší dodávka potřebných iontů a energetických substrátů. Používají se také v zotavovací fázi po výkonu.

HYPERTONICKÉ - mají velmi vysokou koncentraci iontů, u sportu se nepoužívají. Spíše v lékařství, jako léčebné roztoky (aplikace především nitrožilně).

Kloubní výživa

Podporují zdravý vývoj kloubů. Působí blahodárně na regeneraci pojivé tkáně. Chrání kloubní spojení před nepříznivými vlivy zvýšené tělesné zátěže, bojuje proti osteoporóze, podporuje zdraví kloubů. Regeneruje kloubní chrupavku a celé kloubní spojení i segmenty. Během těžkého tréninku jsou nejen svaly vystaveny velké zátěži, ale i naše klouby. Proto bychom na ně neměli zapomínat. Často mají pozitivní vliv na kvalitu vlasů, kůže a nehtů.

Kloubní výživa:

- zlepšuje pohyblivost

- zajišťuje zdravější vývoj kloubů

- regeneruje pojivou tkán

- vyživuje kloubní chrupavku

- lepší elasticita chrupavek

- pružnější klouby

- napomáhá proti opotřebení vazivové tkáně

- ideální i pro osoby s nadváhou a bolestmi kloubů

Sacharidy - Gainery

Důležitý a nezbytný zdroj energie pro tělo pomáhající v nabírání hmotnosti, budování svalové hmoty, naší regenerace, zvýšení síly.

Doplňují glykogenové zásoby ve svalech, jenž pak podporují vyšší výkonnost a výdrž nejen při tréninku, ale i během dne. Označují se také jako sacharido-proteinové koncentráty. Proteiny obvykle tvoří 12-30 % gainerů, dále jsou zde minerály, vitamíny, tuky a speciální doplňky (kreatin, aminokyseliny, BCAA a jiné). Bývají sestaveny tak, aby přinášely co největší a nejefektivnější výsledky při nabírání požadované váhy. Optimální příjem sacharidů se pohybuje kolem 3-6g na 1kg hmotnosti.

 - ochrana svalové hmoty před devastací (při tvrdém tréninku)

- rychlejší regenerace a nabírání hmoty

- zdroj síly

- zlepšuje tvorbu poškozených membrán svalových buněk

- zvyšuje zásoby svalového glykogenu

- zdroj energie

Monosacharidy - jednoduché cukry

Slouží jako okamžitý zdroj energie a rychlý zdroj k doplňování svalového glykogenu.

Glykogen - živočišný škrob, tělo jej ukládá do zásob a využívá při zátěži, potřebujeme ho pro vytrvalost.

Glukóza (krevní cukr), fruktóza (ovocný cukr), galaktóza (mléčný cukr), laktóza (mléčný cukr), maltóza (slad), sacharóza (bílí cukr, med).

Polysacharidy - složené polysacharidy

Déle trvající zdroj energie, skládají se z jednotlivých molekul mono sacharidů, mají nízký glykemický index a tím postupně uvolňují energii během dne.

Glykogen (zvířecí tkáně), škrob (semínka, obilí ), vláknina (rostliny), celulóza (zelenina,ovoce), hemicelulóza (obilniny), klovatiny a klihy (přísady, stabilizátory), lignin (dřevěná složka ovoce a zeleniny).

Spalovače tuků

Představují významnou a účinnou součást dietního plánu, jako doplněk stravy během období, kdy chceme redukovat hmotnost a spálit tuky. Na trhu je celá řada doplňků spalovačů a různé formy.

 Stimulační spalovače

– jsou jedny z nejúčinnějších spalovačů tuků, mají termogenní účinek, stimulují centrální nervový systém, zrychlují metabolizmus a nepatrně zvyšují tělesnou teplotu.

Kofein - jeden z nejznámějších stimulátorů, bývá součástí mnoha kombinovaných spalovačů tuků, jeho běžná denní dávka činní 100-300mg.

Zelený čaj – extrakt, termogenní a antioxidační účinky, polyfenoly – účinná složka, 300-500mg běžná denní dávka.

Synefrin – extrakt s citrusových plodů, termogenní účinky, potlačuje hlad, 10-50mg běžná denní dávka.

Dále např. guggulsterony, kakaové boby, guarana, taurin, ženšen

Nestimulační spalovače

- spalovače neobsahující žádné stimulátory, jako je např. kofein. Jsou šetrnější cestou, oproti skupině stimulačních spalovačů tuku. Tato skupina využívá jako zdroj energie tuk uložený v těle.

CLA - antioxidant, snižuje ukládání tuku v organizmu, pomáhá při spalování, denní dávka 2-4g

HCA - potlačuje chuť k jídlu, redukuje příjem potravy, zpomaluje proměnu sacharidů na tuk, 600-1200mg činí denní dávku doporučenou.

CHROM - stabilizuje hladinu glukózy v krvi, 100-300mg denní dávka.

PYRUVÁT - snižuje % tuku v těle, přispívá k tvorbě energie, 2-5g denně.

L-KARNITIN – má pozitivní vliv na srdce, je to jeden z nejznámějších spalovačů vůbec, podporuje rekonvalescenci, spaluje tuk v těle a přeměňuje ho na energii.

CHRITOSAN - vláknina, jenž váže tuky, 1-3 g denní dávka.

SEZAMIN - snižuje hladinu lipidů a cholesterolu v těle. Má antioxidační účinky.

A jiné…

 Termogenní spalovače

- velice účinné legální spalovače tuku. Obsahují látky nutící tělo vyrábět tepelnou energii, co nejrychlejší cestou, k tomu účelu používá energii uloženou v tucích, zrychlují metabolismus.

Např. zázvor, extrakt z vrbové kůry, l-citrulin, malát, ...

Stimulanty

Stimulují organizmus k lepšímu výkonu ve sportu, větší vytrvalosti, dodávají energii, sebevědomí, oddalují pocit únavy, spánek, zlepšují koncentraci, psychickou aktivitu, bdělost, ostražitost, pohyblivost, mobilizují tukové zásoby a způsobují to, že pracující svaly využívají tuk jako zdroj energie.

Nejčastěji využívanými stimulanty jsou:

Kofein – lepší koncentrace, soustředění, psychika. Funguje však různě (pokud je podán do těla v klidovém stádiu, nepovzbuzuje tak, jako když je podán při stresu, nervech nebo fyzické činnosti, pak účinkuje velmi dobře). Zrychluje tep, rozšiřuje nervy, pomáhá lidem postiženým astmatem.

Taurin – zlepšuje psychickou a fyzickou výkonnost. Napomáhá k trávení tuku a tím dodává ještě víc energie tělu z vlastních zásob.

Synefrin – psychické nabuzení na výkon, mobilizuje tukové zásoby a podporuje termogenezi – spaluje tuky.

Formy stimulantů – kapsle, tablety, ampule, energetické nápoje,…

Vitamíny a minerály

Vitamíny

V lidském těle mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Lidský organizmus si až na určité výjimky nedokáže vitamíny sám vyrobit, jsme tedy nuceni je dodávat do těla prostřednictvím stravy. Posilují imunitní systém člověka.

Nedostatek vitamínů může způsobit poruchy funkcí orgánů, nervové poruchy, anémie, ztrátu vlasů, svalů a jiné nemoci.

Základní dělení vitamínů

LIPOFILNÍ (rozpustné v tucích) - A D E K

HYDROFILNÍ (rozpustné ve vodě) - C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H

Minerály

 Jsou důležité pro správnou funkci svalů, imunitního systému, transportu látek v těle, mají pozitivní vliv na kosti, klouby, slouží pro výstavbu tkání, jsou to biokatalyzátory a jsou součástí hormonů a enzymů.

Makroelementy – 80 % všech minerálů v těle (vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, síra).

Mikroelementy - jejich výskyt je menší (železo, jod, mangan, zinek).

HMB – hydroxymetylbutyrát

Snižuje odbourávání proteinů během silového cvičení.

Zvyšuje nárůst svalové hmoty a síly.

Má anabolický a zároveň antikatabolický účinek.Slouží k lepší výstavbě svalů, pro lepší a déle trvající výkon, je ideální používat přípravek alespoň několik týdnů.

Prospívá tělu!

Může zvýšit sílu až o 25 % a zároveň umí spalovat tuk. Což znamená že HMB má i naprosto nepopíratelné LIPOTYLICKÉ ÚČINKY!

Nárůst svalové hmoty a síly za současného spalování podkožního tuku, což jiný doplněk nedokáže!

Nutné je ale pravidelné a poctivé cvičení.

Vhodný jak pro silové, tak i pro vytrvalostní sporty.

NO – nitrix oxide

Pro větší a silnější svaly!

Jedná se o směs více surovin (kreatin, arginin, citrulin, vitamíny, minerály, taurin, kofein a jiné).Slouží pro větší intenzitu tréninku, mnohem větší napumpování svalů i jejich vyživování.NO pocítíte již po první dávce!

Přispívá ke správnému prokrvení všech částí těla, zaplaví svalstvo krví bohatou na živiny a způsobí ANABOLICKÝ RŮST SVALŮ.

Dokáže maximálně efektivně nastartovat zásobovací systém vašeho těla.

U každého výrobku je složení jiné, bývá označován jako před-tréninkový doplněk.

- Usnadňuje regeneraci

- Zvyšuje fyzickou sílu

- Déle trvající napumpování

- Vyšší intenzita tréninku

- Vyživuje svaly

- Mnohem větší růst svalové hmoty

Tribulus Terrestris

Kotvičník zemní – rostlina

Obsahuje vysokou hladinu rostlinných ANABOLICKÝCH STEROIDŮ.

Funguje jako stimulátor pro vylučování testosteronu, zvyšuje sexuální aktivitu a svalovou hmotu na úkor tuku.

 U mužů

-zvyšuje zájem o sexuální život

-zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %

-zvyšuje objem svalové hmoty

-snižuje vnitřní napětí

-obnovuje životní vitalitu a elán

U žen

-nárůst sexuální apetence

-zvyšuje hladinu hormonu FSH estradiolu

-redukuje tuk

-snižuje napětí a změnu nálad

-potlačuje nespavost, deprese, podrážděnost

Kotvičník zemní obsahuje především SAPOGENINY (gitigenin, diosgenin, trogoghenin a další). Dále je bohatý na (alkaloidy harman, harmanin, flavonoidy, třísloviny a další). V kořenech rostliny je především: saponin diosgenin. Listy a nať obsahují průměrně 12 % bílkovin, 3 % tuku, 40 % sacharidů, 28 % vlákniny, 17 % minerálních látek. V květech – steriny, stigmasteriny, beta-sitosteriny, steroidy diosgenin, alkaloidy, rutin, campherol a jiné. V plodech a semenech jsou alkaloidy.

Další